Gündem 01

ATO Meclis’te “Büyüme” vurgusu

30 Haziran 2019 - 17:19 'de eklendi ve 176 kez görüntülendi.
ATO Meclis’te “Büyüme” vurgusu

Haziran ayı ATO Meclis Toplantısı Adana Ticaret  Odası Meclis Salonunda Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde ülkemizde ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı ve  ihracat/döviz geliri potansiyeli yüksek sektörlerin desteklenmesi hedefiyle İVME Finansman Paketi hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sunumunu  Halk Bankası Bölge Müdürü Vahdet Büyüker ve Ziraat Bankası 2. Bölge Yöneticisi Murat Kara yaptı.

Adana Ticaret Odası Haziran ayı olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Acı Başkanlığında, Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe Odanın çalışmaları ve gündem hakkında değerlendirme yaptı. Menevşe yaptığı açıklamada, ” 31 Mart seçimlerinin ardından 4,5 yıllık seçimsiz geçecek bir döneme girdiğimizi ifade etmiştik. Ancak YSK’nın İstanbul seçimleri ile ilgili verdiği karar neticesinde, İstanbul seçimleri 23 Haziran tarihinde tekrarlandı. Hafta sonu yapılan seçimler sonrasında seçim dönemi sona erdi. Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 4 yıllık seçimsiz bir dönem bizleri bekliyor. Türkiye’nin bundan sonraki süreçte yapması gereken hızla ekonomiye odaklanmak olmalıdır. 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 3 küçülen Türk ekonomisinde küçülmenin durması ve tekrar büyümeye geçmesi için mahalli idarelerimizin yöneticilerine de büyük görevler düşmektedir. Kamu kaynaklarını doğru kullanarak, yerel değerleri katma değerli bir şekilde ekonomiye kazandırarak kalkınmanın yerelden başlamasına öncülük etmeliler. Yeni seçilen mahalli idarecilerimizden, geçmiş dönemde yerel kalkınma için atılan adımları daha ileri taşımalarını istiyoruz. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmak için önünde bulunan 4 yıllık süreyi çok iyi değerlendirmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Atila Menevşe konuşmasının devamında, ” Üreticiler olarak, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için üretecek, tasarruf edecek ve ihracat yapacağız. Toplumun tüm kesimlerinin aynı bilinçle hareket etmesi halinde ekonomimizin içine girdiği darboğazdan kısa sürede çıkacağından hiçbir şüphemiz yok. Türkiye’nin küresel rekabetteki konumunu güçlendirecek reformlara bugünden odaklanmamız gerektiğini ifade etmeliyim. Az önce ifade ettiğim gibi üretim, tasarruf ve ihracat hattında yeniden biçimlenen ekonomik modellerin uygulamaya konması, istihdamın desteklenerek sosyal refah ortamının iyileştirilmesi ve ülkemizin yeniden büyüme trendini yakalaması ortak gayemiz olmalıdır. Ayrıca uluslararası rekabet alanında ülkemizi güvenilir bir yatırım ortamı ve ticaret partneri haline getirecek kalıcı, uzun vadeli ve çok yönlü yapısal değişimlerin bir an evvel hayata geçirilmesi adına, Adana iş ve sermaye dünyasının en yaygın Odası olarak elimizden gelen her desteği sağlamaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.  Bu bağlamda 18 Haziran günü Türkiye İhracatçı Meclisi İhracatta Türkiye ilk 1000 firma çalışmasına da değinmek isterim. TİM’in ihracatta ilk 1000 firma sıralamasına Adana’dan 19 firma girmeyi başarmıştır. Bu firmalarımızı tebrik ediyorum. Başarılarının ve ihracatlarının katlanarak artmasını diliyorum” dedi.

Toplantıda gündem maddeleri ve alınan kararlar mecliste oylandı. 2019 yılı personel servis ve 2019-2020 eğitim döneminde uygulanacak okul öğrenci servis ücretleri için uygulanacak azami fiyat tarifesi Meclis Üyelerinin oylarına sunuldu ve oy birliği ile tarife kabul edildi. Toplantının son bölümünde sektör sunumları gerçekleştirdi. Sunumların ardından toplantı sona erdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER