Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 10:37
 
Adana Barosundan "Nafaka" paneli
Adana Barosu tarafından düzenlenen “İstanbul Sözleşmesi ve Nafaka” konulu panel Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda geniş katılımla yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Adana Barosundan

Panele Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Sayman Av. İlknur Önal, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Av. Mert Kuşdemir, Av. Miyesser Ersalan Önenli, Av. Timur Ortatepe, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Av. Rukiye Çinkılıç, Çukurova Belediye Başkan Yardımcısı Azime Kocacık, eski Devlet Bakanlarımızdan İmren Aykut, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Sinem Tanrısınatapan Keskin’in moderatörlüğünde
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve Ankara Barosu mensubu Av. Eray Karınca tarafından İstanbul Sözleşmesi ve Nafakanın yanı sıra artan kadın cinayetleri, 6284 sayılı Kanun ve güncel konular katılımcılara detaylı olarak anlatıldı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açılışta yaptığı konuşmada; 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi, yani diğer adıyla İstanbul Sözleşmesinin 1 Ağustos 2014’de yürürlüğü girdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün burada açılış konuşması da yapacağım için sözleşmeyi detaylı olarak inceledim. İnanılmaz olumlu ve devlete pozitif sorumluluklar yükleyen bir sözleşmedir. Bu sözleşmeden sonra aile içi şiddetin önlenmesi ve ailenin korunmasına ilişkin kanunumuz yasalaştı. Bu önemli bir adım ve bir aşamaydı. Sonradan devamının gelmediğini görüyoruz ne yazık ki.

Sayısal verileri de paylaşmak isterim sizlere; 2008 yılından bu yana 2 bin 805 kadın erkek cinayetlerine kurban gitti. Ailelerinden, evlatlarından ayrılanları, yaralananları, kalıcı sağlık sorunları yaşayanların sayısı daha fazladır. Sadece katledilen kadınlarımızdan bahsediyoruz. Bu sayısal tablonun alt zihniyetinin kadını eve hapsetmek isteyen bakış olduğunu görüyoruz.
Her yıl mutlaka 18 yaşından küçük çocuklarla, dini nikah olsun olmasın istismara ve küçük yaşta evliliklere ilişkin aflar gündeme giderilmektedir. Bunların kimler için düşünülüp planlandığını hepimiz bilmekteyiz. Toplumun duyarlı kesimleri bu süreçleri her zaman takip etti. Bu süreçlere engel olma noktasında çok büyük mücadeleler verdi. “

Kadınlarımızın sosyo ekonomik açıdan güçlü olmasının yanında kadına karşı yapılan her türlü şiddetin ve ayrımcılığın karşısında olduklarını belirten Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Bizler biliyoruz ki kadının maruz kaldığı şiddet, baskı ve ayrımcılıklar sadece kadını değil, aileyi ve toplumun her kesimini olumsuz etkilemektedir. Bu durum toplumun bütünlüğü ve geleceğiyle de doğrudan alakalıdır. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ise, kuşkusuz toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıyla gerçekleşecektir” dedi.

Nafaka konusunun da son dönemde çok konuşulduğunu anımsatan Baro Başkanı Av. Veli Küçük; “Nafakanın düzenlenmesi ile ilgili son dönemdeki tartışmaları çok tehlikeli olarak bulduğumu ifade etmek istiyorum. Hukuksal adaletsizliği ortaya koyan, bireysel hatalı, yanlış kararlar, yanlış değerlendirmeler mutlaka oluyordur, ama kadını toplum içerisinden ayrı tutmaya çalışan bakış açısının nafakanın kaldırılmasına ya da sınırlı tutulmasına, örneğin evlilik süresi gibi önerilerin dillendirildiği bu günlerde, meclisinde gündemine geleceği ifade edilen bu günlerde çok sakıncalı buluyorum. Kadını gerek aile hayatında, gerek çalışma hayatında, gerek sosyal yaşamda, eğitim hayatında geri plana itecek bir girişim olarak görüyorum.

İstanbul sözleşmesinin amacını özetleyen bir cümle var. Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetten arındırılmış bir Avrupa yaratmayı arzu etmek. Avrupa Konseyi üyesi tüm ülkeler için, tüm devletler için sorumluluk yükleyen unsurlar. Bizim bunu yaşama geçirmek için çaba göstermemiz gereken bu günlerde, bir de nafakanın kaldırılması, nafaka alanın daraltılması, sınırlandırılması gibi unsurlar kesinlikle doğru olmayacaktır. Benim bu anlamda şöyle bir önerim olacak. Hep bu konular konuşulurken, çalışabilecek durumda olan sağlıklı insanlar bu kararlar dolayısıyla, mahkemenin değerlendirmesi dolayısıyla çalışmıyor gibi eleştiriler gelir. Zaten eski hükümlülerin, engellilerin çalışmalarına dair, özel sektörde dahil olmak üzere yasal zorunluluklar düzenleyen unsurlar var. Bununla ilgili böyle bir değerlendirme yapılabilir. Alternatifler geliştirilebilir. Onun ötesinde engelli yurttaşlarımıza bakmakla yükümlü olan kişilere dair sosyal politikalar geliştirildi son zamanlarda. Torunlarına bakan dedeler, nineler için bile çalışmalar yapılırken, bireylerin yetişemediği alanlarla ilgili sosyal devlet anlayışıyla bana göre burada da yaşama geçirilip, kadınımızın sosyal yaşamda, aile içi yaşamında daha rahat etmesini ve eşit koşullar yaratma noktasında ki hassasiyeti yaşama geçirmenin mümkün olduğunu düşünüyorum. “

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Adana Barosu Kadın Hakları Merkezimizin tüm üyelerinin de gönüllük esasına göre çalıştıklarını ve çok önemli bir işlevi olduğunu vurgulayarak, “Bu güne kadar birçok davayı takip ettik. Bu süreçte kadınlarımıza sahip çıkma noktasındaki çalışmalarımızı en üst düzeyde ortaya koymaya devam edeceğimizi paylaşmak isterim.”

Panelimizin son kısımları ise katılımcıların merak ettikleri soruları sorması ile soru-cevap şeklinde tamamlandı.

Ardından Adana Barosu adına konuşmacılara teşekkür plaketi takdim edildi. Panel toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Adana Barosunda staj dönemini başarıyla tamamlayan genç meslektaşlar; Aybüke Ufuk, Özgür Can Özcanlı, Şerife Avyiyen, Sevde Nur Yardımcı , Ömer Faruk Akman ve Ozan Altan Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonuna gerçekleştirilen törenle toplu halde yemin ederek, cübbelerini de giydikten sonra avukatlığa adım attılar.

Törene; Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Baro Başkan Yardımcısı ; Av. Sabahattin Gümüş Baro Genel Sekreteri Av. Semih Gökayaz, Yönetim Kurulu üyelerimizden Av. Nevzat Elçi, Av. Furkan Kılıç, İzmir Barosu Saymanı Av. Hüseyin Yıldız ve Ankara Barosu mensubu Av. Oğuzhan Buhur, meslektaşlarımız, ruhsat alan meslektaşlarımızın ailesi, avukatlar ve sevenleri katıldılar.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, törende yaptığı konuşmada genç meslektaşlarını kutladı, başarılı ve keyifli bir meslek hayatı diledi.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Ruhsat heyecanı yaşayan genç meslektaşlarımın başta aileleri olmak üzere kendisine emek ve destek veren başarılı ve örnek alınan kıymetli büroların avukatlarına da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Biz de onların başarılı bürolarda staj yapabilmeleri için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu zor günlerde taşın altına elini sokarak onlara kucak açan, bilgi ve deneyimlerini aktaran bürolara teşekkür ediyorum.

Bugün de mutlulukların paylaşıldıkça çoğaldığı özel ve güzel günde bir aradayız. Son dönemdeki en az sayıdaki meslektaşımızın yer aldığı ruhsat törenindeyiz, bugün 6 genç meslektaşım yeminlerini eda ederek büyük Adana Barosu ailesinin fertleri olacaklar. Staj eğitimlerinde kurumsallaşma yolunda yoğun çaba harcıyoruz Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Baro Başkanı Av. Veli Küçük 24 yıllık meslektaşları olarak genç avukatlara naçizane tavsiyelerde de bulundu. Baromuzun çalışmaları ve komisyonlarında da aktif bir şekilde görev almalarını beklediğini kaydetti.
Devamla;
“Başarıya ulaşmanın yolu dürüstlük, meslek etiği ve kurallarına uymaktan geçmektedir. Avukatlık mesleğinin ifasında özgüvenin ve empati duygusunun ön planda tutulması gerekmektedir. Yurttaşların hak ve adalet arayışında etkin rol oynayacak olan biz avukatlar, stresli insanlarla bir aradayız. Onlar kendi sorunlarını hayatlarının merkezine koymaktalar. Bizler de bu bilinçle mesleğimizi yürütmeli ve mutlaka onlara empati ile yaklaşmak zorundayız.
Hepinizin başarılı birer Avukat olacağınıza inancım tamdır. Mesleğe yeni adım atan genç meslektaşlarıma başarılı, uzun, bol kazançlı bir meslek hayatı diliyorum.”

Baro Başkanı ,Av. Veli Küçük, gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde de bulundu;
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ;Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (AYBYK) genel kurulu Türkiye oturumunda belediye başkanlıklarına demokrasi ve hukuk dışı kayyum atamaları ve görevden alınmaları hakkında eleştirel tespitte bulunmasından ötürü ” ağza alınmayacak sert ifadeleri” nedeniyle İçişleri Bakanına eleştiride bulundu.

“HUKUK VE EVRENSEL KURALLAR ORTAK PAYDA OLMALIDIR”

“İçişleri Bakanının sözleri örf ve adetlerimize aykırı çok yanlış yaklaşımlardır. 31 Mart’ta yapılan seçimlerde yurttaşlarımız seçimini yaptı. Cumhurbaşkanı “seçimle gelen seçimle gider” demiyor muydu. Beğenelim beğenmeyelim, eksik yada fazla bulalım fark etmez sonuçlara herkes saygı duymalıdır. Bunlar demokratik yaklaşımlar değildir. Kim söylerse söylesin, kimden gelirse gelsin biz yanlışlara yanlış diyeceğiz. Ülkemizin 96 yıllık demokrasi ve hukuk tarihinde bu günler olumsuzluklarla anılacaktır. Elbette ki yasal işlemler olacak. Suça konu ağır cezalık unsurlar ve somut deliller varsa gereken yapılacaktır. Kimse dokunulmaz değildir. Belediye Başkanları da , milletvekilleri de. Ama bunu yaparken hukuku elden bırakmamalıyız. Popülist politikaları dikkate alarak değerlendirme yapma lüksümüz yok!İşlem yapılıyorsa eğer şeffaf ve denetlenebilir hukuk devletinde nasıl olması gerekiyorsa öyle olmalıdır. Halkımız da sokaktaki yurttaşlarımız da herkes de ikna olmalıdır. Bu hassasiyetimizi ortaya koymalıyız. Kapalı kapılar ardında değerlendirmeler hukuk devleti kavramıyla asla uyuşmaz. “ dedi.

Genç meslektaşlarımıza cübbelerini; İzmir Barosu Saymanı ve Yönetim Kurulu Üyesi ; Av. Hüseyin Yıldız, İzmir Barosu Mensubu Av.Emre Öktem, Av. Oğuzhan Kocadurmuşoğlu , Av. Esma Öngüç, Av. Murat Karan , Av. Selhan Sağırer , Av. Özge Doğan İşcan giydirdi.

   

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.