Haber Detayı
01 Ekim 2019 - Salı 10:29
 
Adana Mesleki Eğitim Projesi tanıtıldı
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) iş birliğinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) finansal desteği ile gerçekleştirilen “Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi”nin tanıtım toplantısı yapıldı.
EKONOMİ Haberi
Adana Mesleki Eğitim Projesi tanıtıldı

Proje tanıtım toplantısına Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkan Vekili ve Ankara Ofis Başkanı Barış Dinçer, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilci Vekili Claudio Tomasi, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı. 
Adana'daki yerel ihtiyaçlara ve ekonomik yapıya göre şekillendirilen proje ile Adana Mesleki Eğitim Merkezi'nin kurulması ve işlevsel hale gelmesi için Adana Sanayi Odası'na (ADASO) yüksek vasıflı teknik yardım ve danışmanlık hizmetleri sunulması amaçlanıyor. İyi yapılandırılmış bir iş modeli ve uygulanabilir bir iş planı hazırlanarak Merkezin yerel ekonominin talep ve arz tarafını hedeflemesi planlanıyor. Merkez, UNDP ve ADASO'nun iş birliğiyle Adana ve Mersin’de kurulacak olan İnovasyon Merkezi ve KOBİ Yetkinlik Merkezi gibi diğer tamamlayıcı girişimlerle güçlü ve işlevsel bağlantıları olacak şekilde tasarlanacak. 
Toplantıda konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilci Vekili Claudio Tomasi; “Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi, tüm dünyada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında imzalanan ilk finansal destek anlaşması olması anlamında da önem taşıyor” dedi.
Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezinin kurulmasına destek olduklarını belirten Tomasi sözlerine şöyle devam etti: “Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi, 2016 yılından beri bölge halkının yanı sıra geçici koruma altındaki Suriyelilere mesleki yetenek geliştirme hizmetleri sunuyor. Şimdi UNDP, bu alandaki uzmanlığını ve tecrübesini Adana’ya taşıyor. Sektörel analizlerin ve talep analizlerinin yapılması, iş modelinin geliştirilmesi, kapasite geliştirme programlarının oluşturulması ve uygulanması, Adana Mesleki Eğitim Merkezinin fiziki tasarımı konusunda Adana Sanayi Odası’na destek vereceğiz. Projenin tüm bileşenlerinin ve faaliyetlerinin başarılı bir şekilde tamamlanacağına ve projenin hedeflerine ve yeni başarılara Adana Sanayi Odası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve UNDP’nin güçlü iş birliğiyle tam olarak ulaşılacağına inanıyorum.”
Bölgemiz ve ülkemiz sanayisinin gelişmesi ve kalkınmasına yönelik örnek olacak önemli bir projeye başladıklarını belirten Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç “Odamız ve Gaziantep Sanayi Odası arasında yapılacak iş birliği protokolü çerçevesinde bölgemiz ve ülkemiz sanayisinin gelişmesi ve kalkınmasına yönelik örnek olacak önemli bir adım atacağız. Güçlerimizi birleştireceğiz” dedi.
Kıvanç sözlerine şöyle devam etti: “Bugün adımını atacağımız Adana Mesleki Eğitim Merkezi Projesi ile bu yatırımların ihtiyacı olacak nitelikli çalışanları yetiştirmeyi umuyoruz. Burada yetişecek kişilerin alacakları nitelikli mesleki eğitimle bölgemize stratejik anlamda katkı sağlamlarını bekliyoruz. Yerel ihtiyaçlara ve ekonomik yapıya göre şekillendirilecek olan Adana Mesleki Eğitim Merkezi, bölgemize kazandırmak istediğimiz diğer makro projelerle entegre olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, UNDP ve Odamızın iş birliğiyle Adana’da kurulacak olan İnovasyon Merkezi ve KOBİ Yetkinlik Merkezi gibi diğer tamamlayıcı girişimlerle, güçlü ve işlevsel bağlantıları olacak şekilde tasarlanacak. Adana Sanayi Odası olarak böyle önemli bir bölgesel projeyi başlatmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.” 
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de projenin Adana için hayırlı olması temennisinde bulundu.
Yatırımın sermaye, bina, makine teçhizat ve iş gücü olmak üzere vazgeçilmez dört unsurunun bulunduğunu belirten Ünverdi, "İş gücünün nitelikli olması lazım. Endüstri 4.0 yaşadığımız şu çağ içinde daha rekabetçi koşullarda çalışmaya gayret ediyoruz. Her iki bölge göç almış olan bir yer. Gelen göçe biz bir şekilde nitelik kazandırıp bunları üretime çekmek durumundayız çünkü sosyal barışı da korumamızın ancak bununla mümkün olacağına inanıyorum." diye konuştu.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkan Vekili ve Ankara Ofis Başkanı Barış Dinçer; “Adana Sanayi Odası ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi ile böyle önemli bir bölgesel projeyi başlatmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Proje EBRD ve UNDP arasındaki ilk ortaklık olma özelliği ile EBRD’nin kalkınma misyonunun, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumunu da ortaya koyması açısından çarpıcı bir örnek olacaktır. Kurulmasına katkıda bulunduğumuz bu merkez ile başta bölgedeki KOBİler olmak üzere tüm özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman istihdamına ve de Adana halkına ve geçici koruma altındaki Suriyeliler ve diğer mültecilere kalıcı ve sürdürülebilir ekonomik fırsatlar yaratılmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu iş birliğinden edindiğimiz tecrübeyi bu defa daha kapsamlı bir şekilde, UNDP uzmanlığı ve Adana Sanayi Odasının himayesinde bölgeye taşımayı hedefliyoruz” dedi.
Nitelikli işgücü yetiştirmek için verilecek eğitimlerle ilgili Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi ile iş birliği yapılması, deneyim ve vizyon paylaşımı amacıyla Adana Sanayi Odası ve Gaziantep Sanayi Odası arasında bir iş birliği protokolü de imzalandı.  
 

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.