Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 15:39
 
Av. Küçük "Meclis iradesi yok sayıldı"
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, TBMM’de Cumhuriyet Halk Partisi kontenjanından Medya kuruluşlarını denetleyen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine seçilen Gazeteci Faruk Bildirici’nin, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket partisi kontenjanından seçilmiş üyelerce sonlandırılmasının demokrasi ayıbı olarak nitelendirdi ve şiddetle kınadı.
GÜNDEM Haberi
Av. Küçük

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz Temmuz ayında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'undan boşalan 3 üye kadrosuna görevlendirmeler yapılmış, Faruk Bildirici de RTÜK üyesi seçilmişti.


Bildirici’nin geçtiğimiz hafta RTÜK Başkanı hakkında yasaya aykırı şekilde TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu’nda (BİK) üyelik görevleri üstlendiğini açıklamasının ardından RTÜK üyeliğinin düşürülmesi son derece yanlıştır. Bu durum ülkemizde demokrasinin ne halde olduğunu apaçık ortaya koymaktadır.

TBMM tarafından seçilen ve görevlendirilen RTÜK üyesinin seçildiği şekliyle veya görev süresi dolması nedeniyle değil de hukuksuz bir şekilde yönetim kurulu üyeliğinin yönetim kararıyla düşürülmesi ciddi bir hukuksuzluktur. Umarım bu yanlıştan bir an evvel dönülür. Çünkü bu karar meclis yetkisinin gasp edilmesidir. Çok sesliliğe, eleştiriye tahammül gösterilmemesi ileri demokrasi (!) adına utanç vericidir.

 RTÜK'ün 25 yıllık tarihinde ilk kez, 6 kişinin elini kaldırması ile üyeliğin düşürülmesine karar vermesi yargıdan dönecektir.”

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.