Haber Detayı
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 11:46
 
Bakan müjdeyi CHP'li Bulut'a verdi: ÇDSO kapanmayacak
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılmasının Adana’nın kültür ve sanat hayatına büyük darbe vuracağını kaydeden Bulut’un soru önergesine yanıt Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan geldi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Bakan müjdeyi CHP'li Bulut'a verdi: ÇDSO kapanmayacak

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılacağı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, çok sesli müziğin, Cumhuriyet tarihimizin en uygar reformlarından biri olduğuna dikkat çekti. Bulut, bu amaçla kurulan senfoni orkestralarının da Cumhuriyet’ten bu yana sanat kültürünü geliştiren en önemli kültürel miras niteliğinde olduğunu kaydetti. Bulut, Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle, “Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılacağı iddiası doğru mudur? Her yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere son 5 senede kaç sanatsever orkestrayı dinlemeye gitmiştir?” sorularını yöneltti.

“ÇDSO KAPATILMAYACAK”

Bulut’un soru önergesini yanıtlayan Bakan Ersoy, “Genel Müdürlüğümüze bağlı Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılmasına yönelik herhangi bir çalışma bulunmamakta, diğer sanat kurumlarımız gibi adı geçen orkestramızda çalışmalarına devam etmektedir” dedi.   Ersoy, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın nitelik ve nicelik yönünden daha yüksek faaliyetler gerçekleştirmesi amacıyla yürütülen çalışmaların devam ettiğini söyledi.  Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın son beş sanat sezonuna ait biletli seyircilerini de aktaran Ersoy, 2019’da 15.371, 2018’de 9.024, 2017’de 9.648, 2016’da 10.089, 2015’te 7.652 sanatseverin orkestrayı dinlediğini bildirdi.

ADANA’NIN KÜLTÜREL YAŞAMINDAKİ EN ÖNEMLİ UNSUR

Önerge yanıtını değerlendiren Bulut, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın da Adana’nın kültürel yaşamındaki en önemli unsurlardan biri olduğunu belirtti.  Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın, 2004 yılında ödenekler ve kadro yetersizliği neden gösterilerek kapatılmak ve Mersin Devlet Opera ve Balesi'ne dahil edilmek istendiğini ancak Adanalıların ve sanatseverlerin yoğun tepkisi ve imza kampanyasıyla bu karardan geri adım atıldığını hatırlatan Bulut, konunun ve verilen sözlerin takipçisi olacaklarını kaydetti.

 

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.