Haber Detayı
17 Kasım 2019 - Pazar 11:18
 
Balcalı'da "Diyabet günü" etkinliği
Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı’n da doktorlar, hemşireler, diğer sağlık çalışanları, diyabetli çocuklar ve ailelerinin katıldığı bir etkinlik düzenlendi.
SAĞLIK Haberi
Balcalı'da

Dünya Diyabet Günü kapsamında Prof. Dr. Bilgin Yüksel, Doç. Dr. Fatih Gürbüz, Uzm. Dr. Semine Özdemir ve Diyabet Hemşiresi Gülcan Delidağ’ın katılımıyla  Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalında tedavi gören diyabetli çocuklar ve aileleriyle birlikte kutlama gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Endokrinolojisi Dilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Gürbüz, Diyabet gününün diyabetin tedavisinde çığır açan insülini bularak, milyonlarca diyabetli hasta için ümit olan Dr. Fredrick Bantig'in doğum günü dönümü anısına kutlanmakta olduğunu belirterek diyabetin hastalarının öncelikle  sağlıklı beslenmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı asla bırakmaması gerektiğini vurguladı. Son dönemde teknolojik gelişmelerin hızla hayatımıza girmesiyle diyabetin kontrol altına alınmasında önemli bir yol kat edilmiş ve edilmeye de devam edileceğine değinen Gürbüz, “İnsülin pompaları, kan şekeri ölçümleri için devamlı ölçüm yapan sensörler, cep telefonlarıyla uyumlu yeni birçok uygulama bu konuda yüz güldürücü yeni teknolojilerdir” ifadesini kullandı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı olarak bu yeni teknolojik gelişmeleri hastalarda uyguladıklarına işaret eden Doç Dr. Fatih Gürbüz, diyabetli çocuklar ve aileleriyle birlikte hem bilgilendirici toplantılar, hem de birlikte diyabetle mücadelede yalnız olmadıklarını hatırlatıcı kaynaşma buluşmalarını yapmayı sürdüreceklerini dile getirdi. Diyabetle yaşamak, diyabetli olmak veya diyabetli bir çocuğa sahip olmanın asla bir kusur gibi görülmemesinin özellikle altını çizen Gürbüz, zorluklarının üstesinden gelebilmenin öncelikli yolunun hep birlikte bir büyük aile olabilmekten geçtiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.