Haber Detayı
31 Ocak 2020 - Cuma 10:58
 
"Bu sorunların sorumlusu iktidardır"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, işsizlik ve borç sarmalındaki gençlerin gelecek endişesi taşıdığını söyledi.
SİYASET Haberi

Çözümsüz bırakılan gençlerin yaşadığı sorunların her geçen gün daha da derinleştiğini vurgulayan Barut, "İktidar sahipleri gençliğin içinde bulunduğu bu durum için derhal önlem almalı ve izledikleri kibirli, tepeden bakan, 'ben bilirim' şeklindeki siyaset tarzını terk etmelidirler" dedi.

MECLİS'TE KONUŞTU

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gençlerin yaşadığı sorunlara dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 17 yıldır ülkeyi yöneten iktidara 'çözüm' çağrısı yaptı. Meclis Genel Kurulu'nda söz alan Barut, "Ülkemizin yönetilmediğini ve daldan dala savrulduğunu sürekli ifade ediyoruz. Bu savrulmadan tüm kesimler olumsuz etkilenmektedir ancak geleceğimiz olan gençlerin yaşadığı sorunlar maalesef sürekli daha da derinleşiyor" diye konuştu.

ARAŞTIRMA RAPORUNU PAYLAŞTI

Genç akademisyenlerin kurduğu İstanPol Araştırma Merkezi'nin "Türkiye’de Gençlerin Güvencesizliği: Çalışma, Geçim ve Yaşam Algısı" adıyla yaptığı çalışma yayınladıkları rapordan söz eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Raporda yer alan bazı tespitlere göre, işsiz gençler topluma karşı mahcup ve saygı duyulma özlemini dile getiriyor. Gençler devlet kadrolarında kayırmacılığın ön planda olduğunu, akraba ve tanıdıkların iş bulmada büyük avantaj sağladığını söylüyor. Gençler; kredi kartı, ev kredisi, KYK öğrenci kredisi gibi  borçlar nedeniyle  sıkıntı içindeler. Gençler aile desteği ile ayakta duruyorlar. Gençler olanakları elverse, başka bir ülkede yaşamak istiyorlar ve gençler içinde bulundukları sorunların sorumlusu olarak siyasetçileri görüyorlar. Bu sorunların sorumlusu olan iktidar sahipleri, gençliğin içinde bulunduğu bu durum için derhal önlem almalı ve izledikleri kibirli, tepeden bakan, 'ben bilirim' şeklindeki siyaset tarzını terk etmelidirler."

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.