Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 11:04
 
CHP’li Sümer isyan etti: Bir kere de yandaş müteahhitlerin değil gençlerimizin yanında olun
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Kredi Yurtlar Kurumu’na olan öğrenim ve katkı kredisi borcunu ödeyemedikleri için icra tehlikesiyle karşı karşıya kalanların borçlarının silinmesini istedi. Sümer, “Her zaman döviz üzerinden garanti para ödediğiniz yandaş müteahhitlerin değil, bir kere de gençlerimizin yanında olun” dedi.
EĞİTİM Haberi
CHP’li Sümer isyan etti: Bir kere de yandaş müteahhitlerin değil gençlerimizin yanında olun

Sümer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Van’da keşif uçağının Artos Dağı’na çarparak düşmesi sonucu şehit olan 7, Siirt’te teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen 2 emniyet mensubuna Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Türkiye'de genç işsizlik oranının yüzde 24,4’e ulaştığına dikkat çeken Sümer, “Bu durum, üniversite öğrencilerinin kullandığı öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödenme oranlarına da yansıdı” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının verilerine göre, kredi erteleme talebinde bulunan öğrenci sayısının 2006’dan 2019’a kadar yüzde 416 arttığına dikkat çeken Sümer şöyle konuştu:

300 BİN ÖĞRENCİ

“Yaklaşık 300 bin öğrenci icra tehdidiyle karşı karşıya. Pandemi sürecinde ertelenen bu borçlar tamamen silinmeli. İşsizliğin her türlü ekonomik, toplumsal ve psikolojik baskısı altında olan gençlerimiz için bir adım atalım ve borçlarının tamamını silelim.

Her zaman döviz üzerinden garanti para ödediğiniz yandaş müteahhitlerin değil, bir kere de gençlerimizin yanında olun.”

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.