Haber Detayı
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 09:18
 
CHP'li Sümer soru sordu, Bakan ulusa sesleniş konuşmasını gönderdi
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer’in esnafın durumuna ilişkin yönelttiği soruları yanıtlamak yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş konuşmasının internet adresini gönderdi. Konuşmada ise Sümer'in sorduğu soruların yanıtı yok
SİYASET Haberi
CHP'li Sümer soru sordu, Bakan ulusa sesleniş konuşmasını gönderdi

CHP’li Sümer, 11 Nisan 2020’de Bakan Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi vermişti. Önergesinde koronavirüs salgınından zarar gören esnafın durumunu gündeme getiren Sümer başlıca şu soruları yöneltmişti:

 

KAÇ ESNAF BORÇLU?

-Vergi ve SGK borcu olan esnaf sayısı kaçtır? Esnafın devlete ödenmeyen toplam borcu ne kadardır?

-Borcu olan esnafa da destek kredisinden yararlanabilmesi için vergi ve SGK borcu olmama şartının kaldırılması mümkün müdür?

-Esnafın en büyük giderlerinden biri olan kira borcu için bir destek sağlanmışı planlanmakta mıdır?

 

YANIT YERİNE KONUŞMA GÖNDERDİ

Sümer’in sorularına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak şu yanıtı verdi:

Bahsi geçen hususlara ilişkin bilgilere https://www.tccb.gov.tr/konusmalar/353/118080/ulusa-seslenis-konusmasi adresinden ulaşılabilmektedir.

Albayrak’ın verdiği adreste Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Mart 2020’de yaptığı Ulusa Sesleniş konuşması yer alıyor. Konuşmada Sümer’in sorduğu soruların hiçbirinin yanıtı yok.

 

“CİDDİYETTEN UZAK”

Sümer, Albayrak’ın verdiği yanıtın ciddiyetten uzak olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Yazılı soru önergeleri iktidarı denetleme vasıtalarından biridir. Bu hakkı bizler halk adına kullanıyoruz. Tüm nezaketimizle sorduğumuz sorulara ya hiç cevap verilmiyor ya da böyle gayri ciddi cevaplar veriliyor.

Söz konusu linkte sorduğumuz soruların yanıtları zaten yok. Olsa bile Sayın Albayrak’ın internet adresi göndermek yerine ciddiye alarak cevap vermesi gerekirdi. Sorularımı güncelleştirerek yeniden önerge verdim. Bakalım bu defa nasıl cevap alacağım.”

 

KAÇ ESNAF YARARLANAMADI?

Sümer, güncelleştirdiği önergesinde şu soruları yöneltti:

-Vergi ve SGK borcu olan esnaf sayısı kaçtır? Esnafın devlete ödenmeyen toplam borcu ne kadardır?

-Esnaf Destek Paketi’nden yararlanmak için kaç esnaf başvuruda bulunmuştur? Kaç TL kredi sağlanmıştır? Paketten yararlanma başvurusu reddedilen esnaf sayısı kaçtır?

-Esnafın en büyük giderlerinden biri olan kira borcu için bir destek sağlanması planlanmakta mıdır?

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.