Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 11:56
 
Doğru: Türkiye tarih yazıyor
AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, Ayasofya’nın statüsünün müze olarak tanınması kararının iptali ve ibadete açılması ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
Doğru: Türkiye tarih yazıyor

“BU GURUR HEPİMİZİN”

Türkiye’nin tarihi bir karara imza attığını ifade eden Doğru, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ayasofya’nın ibadete açılması ile tarihi bir karara imza atmıştır. Şan ve şerefle dolu tarihimizden bizlere miras kalan kutlu emaneti hakettiği noktaya taşımanın gururunu yaşıyoruz. İslâm’ın en kudretli sancaktarı; Dünya Lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki Türkiye’dir. Bugün verilen karar, yalnızca maddi bir karar olmaktan öte aynı zamanda tüm İslâm âleminin manevi duygularının tatmin edildiği bir karardır. Bu gurur hepimizindir. Türkiye’nin güçlü ilerleyişinin önlenemezliği bir kez daha tescillenmiştir. Tarihimize sahip çıkarken, zaten bizim olanı alırken kimseden izin alacak halimiz yoktur. Herkes durması gereken sınırı iyi bilmeli, muhasebesini buna göre yapmalıdır.”

“AYASOFYA AYDINLIĞIN BAŞLANGICIDIR”

Ayasofya’nın ibadete açılma kararının, yeni kurulan dünya düzeninde Türkiye’nin güçlü duruşunun ispatı olduğunu ifade eden Doğru, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımız defaatle kurulan yeni dünya düzeninin altını çizmişti. Bugün kendisinin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha görüyoruz. Yeni Türkiye dünyada artık icraatlerine gıpta ile bakılan bir ülke konumuna gelmiştir. Ayasofya aydınlığın başlangıcıdır. Ayasofya, Mescid-i Aksa’ya selâm vermektedir. Kudüs, Ayasofya ile umutlanmaktadır. Emperyal güçler Ayasofya Camii açılışı ile ne yapacaklarını şaşırmış duruma gelmişlerdir. Türkiye, geçmişten aldığı tecrübeler ışığında geleceği inşâ etmeye devam etmektedir. Aziz milletimizin hakettiği; vatandaşlarıyla bütünleşmiş, mazisine sadık, aydınlık istikbaline lâyık Devlet işte buradadır. Türkiye’yi ve temsil ettiği değerleri iç politika malzemesi haline getirmeye çalışan devletler olacaktır, mazisine sahip çıkmaktan aciz olan bazı cesaretsizler karşımıza çıkacaktır ancak biz şanlı tarihimizi ve kıymetli ecdad miraslarımızı bu yapıların insafına bırakacak değiliz. Türkiye’nin Ayasofya’yla yaktığı kandiller, İslâm Coğrafyası’nın bağımsızlığını dünyaya haykırmış ve sözde medeni Batı’nın artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını idrak etmesini sağlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, milletimiz ile omuz omuza, ileriye hep daha ileriye diyerek çalışmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.