Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 09:33
 
Törenle Avukatlığa adım attılar
Adana Barosunda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan stajyer avukatlar; Birsu Tınaz, Ziya Hakan Çopur, Musa Kürtül, Cabbar Belge, Alper Talay, Burak Oğur, Mahsun Batur, Volkan Eroğlu, Cabbar Belge, Gizem Demir, Atiye Altan ve Zeynep Sude Nessar için Başkanlık makamı ardından Mahmut Esat Bozkurt Salonunda art arda düzenlenen törenlerle yemin ederek avukatlığa başladılar.
GÜNDEM Haberi
Törenle Avukatlığa adım attılar

Tören, Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Furkan Kılıç, Av. Miyesser Erselan Önenli, Av. Ayşe Duygu Özgüven, Av. Timur Ortatepe, Av. Nevzat Elçi ve misafirlerin katılımıyla yapıldı.

“TAHİR ELÇİ’Yİ ANIYORUM”

Avukatlığa kabul törenlerinde konuşan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, mutlulukların paylaşıldığı önemli bir günde bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Sözlerine 4 yıl önce 4 ayaklı Minarenin önünde basın açıklaması esnasında silahlı saldırıda katledilen  ‘çok kıymetli arkadaşım’ dediği Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi’yi hatırası önünde saygıyla eğilerek rahmet ve saygıyla anarak devam etti.

“Cinayetin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen bir adım yol alınamaması vahim olduğu kadar ilginç ve üzüntü vericidir. Hukuk devleti olduğu iddiasıyla, demokrasinin varlığıyla övünen bir ülkede faili meçhule kurban giden bir baro başkanının, bir aydının, bir hukuk adamının var olması da ayrı bir üzüntüdür. Hepimiz kameraların önünde kaydı alınmış şekilde bu cinayetin nasıl işlendiğini gördük. Bahriye Üçokların, Ahmet Taner Kışlalıların ve Uğur Mumcu gibi bir çok aydınımızın faile meçhul kurban gittiği ülkemizde yetki ve sorumluluk sahibi olanlara buradan sesleniyorum; ülkemizin bu karanlık ve korku imparatorluğundan bir an evvel çıkmalıdır. Bunun da yolu şeffaf ve denetlenebilir bir devlet yönetimiyle insanların kendini sokakta güvende hissetmesinden geçmektedir. “

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 2016 yılı Mart ayında Güvenpark’ta kökten dinci IŞİD/DEAŞ terör olayını 15 Mart 2016 günü Adana Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması ve yürüyüş ile protesto etmek üzere sivil toplum örgütleriyle toplandıkları sırasında kolluk güçlerinin, polisin çok sert, orantısız güç kullanımına maruz kaldıklarını, kendisinin de aralarında olduğu 63 sanık hakkında dava açıldığını ve  “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanuna muhalefet” suçlamasıyla 5 ay hapis cezası verilmesinin hukuk adına, hak ve özgürlükler adına kara bir leke olduğunu ifade etti.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, on iki Baro Yönetim Kurulunun, TBB Yönetim Kurulu’ndan, TBB’nin olağanüstü genel kurula çağrılmasını talep ettiklerini belirterek, “ TBB, Avukatlık Kanunun 115. Maddesinin 2. Fıkrasına açık ve aykırı bir şekilde bu talepleri reddetti. O maddede aynen; “en az on baronun yazılı talebi ve günden isteğiyle olağanüstü genel kurulu toplantıya çağırır. demektedir. Takdire dayalı bir ifade yer almamaktadır. Taleplerin içeriğini genel kurulda görüşülecek nitelikte değildir diyerek reddetmesini de protesto ediyorum. Bir meslek örgütünün en üst organı başkan ve yönetim kurulu değil, genel kuruldur, genel kuruldan da kimsenin korkmaması ve kaçmaması gerekir. Umarım bu yanlıştan dönerler.”

 "EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLADI"

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yaptığı konuşmada genç meslektaşlarının ailelerini, staj yaptıkları birbirinden "kıymetli"  büroların avukatlarını kutladı. Savunma mesleğinin temsilcisi olmayı hak etmenin zor olduğunu ifade eden Av. Küçük, genç meslektaşlarına keyifli ve bol kazançlı meslek hayatı dileğinde bulundu.  Adana Barosu ailesine katılan yeni meslektaşlarımızın başarılı Avukatlar olacaklarına inandığını belirtti.

Avukatlık yeminlerini eden genç Avukatlar, sonrasında ise ruhsatını Baro Başkanı Av. Veli Küçük, büro avukatı ve yönetim kurulunun hep birlikte takdimiyle ellerinden aldı. Avukatlık cübbeleri giydirilen genç Avukatlar, böylelikle mesleğe ilk adımını attılar. Törende, ruhsatını alan çiçeği burnunda avukatlara baro adına çeşitli hediyeler verildi.

Genç avukatlara cübbelerini; Av. Rasime Eşelioğlu, Av. Saadet Emir Yenmiş, Av. Hasan Yuvalı, Av. Altuğ Polat, Av. Zehra Akarpınar, Av. Sibel Gerger Üstüner, Av. Metin Akın, Av. Güngör Vedat Şenol Beycioğlu, Av. Bayram Sayar ve Av. Yeliz Aşşık giydirdi.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.