Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 11:33
 
Türkiye ve dünya ekonomisi ÇÜ’de masaya yatırılıyor
Çukurova Üniversitesi'nin evsahipliğinde 2 gün sürecek olan sempozyumda; ekonomistler Türkiye ve Dünya ekonomisinin son durumu hakkında sunum yapacak...
EKONOMİ Haberi
Türkiye ve dünya ekonomisi ÇÜ’de masaya yatırılıyor

20.Ulusal İktisat Sempozyumu 17-18 Ekim 2019 tarihleri arasında Türkiye Ekonomi Kurumu ve Çukurova Üniversitesi işbirliği ile Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenecektir.

Türkiye Ekonomi Kurumu (TEK) 12 Aralık 1929’da Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisiyle kurulmuştur. 2019 Nisan ayından itibaren kurumun başkanlığını Prof.Dr. Hasan KAZDAĞLI yürütmektedir.

Kuruluşundan bu yana ulusal ve uluslar arası çok sayıda seminer, sempozyum ve konfrens düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir. Ulusal İktisat Sempozyumları’nın 20.si 17-18 Ekim 2019 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde Adana’da düzenlenecektir.

20.Ulusal İktisat Sempozyumu, “Türkiye Ekonomisi ve Kriz; Sanayisizleşme, İşsizlik ve Enflasyon” tematik başlığı altında gerçekleştirilecektir. Türkiye’nin çeşitli üniversite ve diğer kurumlarından katılım sağlayacak iktisatçılar tarafından davetli ve seçilmiş bildirilerin sunulduğu tartışma ortamlarının yaratılması amaçlanmaktadır.

Bu yılın sempozyumu Gülçin ÖZKAN, Refet GÜRKAYNAK, Fatih ÖZATAY, Asaf Savaş AKAT, Serdar SAYAN, Suat DOĞRUEL, Mehmet BALCILAR ve Mustafa Kemal DOĞRU’nun çağrılı konuşmacı olarak katılacağı toplamda 200’den fazla katılımcı ile gerçekleştirilecek; bu kapsamda 100’den fazla bildiri sunulacaktır. Çağrılı konuşmacılar kriz, sanayisizleşme, işsizlik ve enflasyon dinamiklerini Türkiye ekonomisi bağlamında masaya yatıracaktır.

Sempozyumun ilk gününde (17 Ekim 2019 Perşembe) sabah ve öğleden sonra olmak üzere farklı başlıklar altında her biri 9 paralel oturumdan oluşan iki oturum düzenlenecektir. Oturumlar öncesi King’s College’den Prof.Dr.Gülçin ÖZKAN, “Finansal Kriz, Yükselen Ülkeler ve Türkiye”, TOBB ETÜ’den Prof.Dr. Fatih ÖZATAY ise; “Karşı-Döngüsel Maliye Politikası, Manevra Alanı ve Türkiye Ekonomisi” başlıklı konuşmalarını yapacaklar.

Sabah oturumu sonrası Prof.Dr. Hasan KAZDAĞLI moderatörlüğünde; Bilgi Üniversitesi’nden Prof.Dr. Asaf Savaş AKAT ve TOBB Etü’den Prof.Dr.Serdar SAYAN’ın konuşmacı olarak katılacağı, “2020’ye Doğru Türkiye Ekonomisi” konulu panel gerçekleştirilecek.

İkinci oturum sonrası Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mehmet BALCILAR, “Türkiye’de Sanayisizleşme ve Yeni Kapitalizm Sürecinde Maddi Refah ve İyi Yaşamda Coğrafi Değişim=Büyük Veri Işığında Son Çeyrek Yüzyıla Bir Bakış” başlıklı konuşmasını yapacaktır.

Sempozyumun ikinci gününde (18 Ekim 2019 Cuma) ise toplam 26 paralel oturumu içeren 3 oturum düzenlenecek. Oturumlar öncesi Marmara Üniversitesi’nden davetli konuşmacı Prof.Dr. Suut DOĞRUEL, “Sanayisizleşme ve Erken Sanayisizleşme= Bazı Gözlemler” başlıklı konuşmasını 9 paralel oturumlu ikinci oturum sonrası ise yine davetli konuşmacılardan Prof.Dr. Serdar SAYAN, “Türkiye Ekonomisinde İşsizlik Dinamikleri” başlıklı konuşmasını yapacak.

Üçüncü ve son oturumun ardından davetli konuşmacı Bilkent Üniversitesi’nden Prof.Dr. Refet GÜRKAYNAK, “Türkiye’de Enflasyon Nasıl Düşer: Nereye Düşmeli?” konulu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Dr.Mustafa Kemal DOĞRU ise; “Dünyada ve Türkiye’de Sanayileşme Süreçleri Üzerine Değiniler” konulu konuşmasını yapacak.

Ardından; “Sonuç ve Değerlendirmeler” başlıklı Panel-II Prof.Dr. Hüseyin Mahir FİSUNOĞLU moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olup, panele Çukurova Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mehmet Fatih Cin, Prof.Dr. Fikret DÜLGER ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Prof.Dr. Celal Naci KÜÇÜKER konuşmacı olarak katılacak. Sempozyum; Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı Prof.Dr. Hasan KAZDAĞLI’nın kapanış konuşması ile sona erecek.

 

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.